XXVII Prova Cangur de la SCM. 2022
Premis i distincions
Seus de Catalunya


  La Societat Catalana de Matemàtiques té establerta una distinció especial, que anomena el pin de plata, que es considera una distinció pròpia del nostre Cangur i que valora una actuació globalment molt destacada d'algunes de les persones que han concursat.
Després d'analitzar els resultats dels darrers anys de celebració del Cangur,  la comissió Cangur de la SCM ha decidit atorgar aquesta distinció a:
  • Gerard Grau Garcia, que va cursar  l'ESO a l'Institut Ernest Lluch de  Barcelona i el batxillerat a Aula, Escola Europea, de Barcelona.
  • Laura Guberna Arraiza, alumna d'Aula Escola Europea
  • Pau Martí Biosca, de l'Escola Cristòfor Mestre i de l'Institut Eugeni d'Ors, de Vilafranca del Penedès, i ara alumne de l'Institut Vicens Vives, de Girona
  • Raúl Toribio Abalde, de l'Institut Montserrat, de Barcelona
  • David Xifré Palacios, de l'Institut Gabriel Ferrater i Soler, de Reus
(s'han indicat els centres en què han obtingut premi o menció en la prova Cangur)



  • En la prova Cangur els premis (15 alumnes per nivell) es descriuen així: Primer premi; Premis per al pòdium; Premis de categoria A i Premis de categoria B, com mostra aqueta imatge:
                                          
    Tanmateix el fet que hi hagi empats fa que en algun nivell del concurs alguns d'aquests tipus de premis no apareguin, perquè s'han acumulat a una altra categoria o que en algun nivell hi hagi més de 15 premis.
  • En aquesta pàgina els conjunts de més de dos d'alumnes ex aequo es presenten ordenats de manera que cada vegada que s'actualitza la pàgina es genera aleatòriament l'ordre de presentació. 
Les noies i els nois que apareixen en les llistes de premis del Cangur 2022 reben la invitació per a l'acte d'entrega de premis del Cangur i altres activitats de la SCM, que se celebrarà el dia 23 de maig de 2022, a 2/4  de 7 de la tarda (18.30 hores), al Palau de Congressos de la Fira de Barcelona, a Montjuic.

  • Podran assistir amb 3 (o potser 4) acompanyants i es demana que llegeixin un dociument amb unes indicacions relatives a l'esmentat acte festiu, que inclouen alguns precs. Enllaç

  • En la jornada festiva es podrà visitar una exposició del mmaca, Museu de matemàtiques de Catalunya, i un grup d'alumnes de l'Institut Dertosa, de Tortosa, representarà l'obra de teatre  "Matemàtiques, també cosa de dones", escrita i dirigida per la professora Núria Serra.

  • Properament es publicarà en aquesta pàgina la llista de pins de plata del Cangur i l'enllaç a la relació de les mencions de l'1% de millors puntuacions del Cangur 2022.

Atenció!!!
Si alguna persona creu que escau rectificar algun detall d'un nom d'aquestes llistes
perquè aleshores els diplomes es facin correctament (nom o cognom que no siguin correctes o no estiguin ben ordenats., o afegir un segon cognom, o canviar algun altre aspecte)   li preguem que faci un missatge a   cangurscm@gmail.com


Nivell de 5è d'EP del Cangur-SCM-2022

Primers premis
ex aequo amb 120 punts (encert total)
      Eudald Solans Algué (Virgen de la Salud, Sant Feliu de Llobregat),
      Ignasi Costa Gaona (Oms i de Prat, Manresa),
      Pau Martínez Sánchez (La Salle, Reus),
      Martí Pons Fernández (Garbí Pere Vergés, Esplugues de Llobregat),
      Oleguer Jové Fernández (El Carme, Tarragona),
      Martí Duch Gil (Escola Sant Martí, Barcelona),
      Emma Celorio Sánchez (Meritxell, Mataró),
      Txell Barba Azcoitia (Escola Lacustària, Llagostera),
      Daniel Figueras Mateu (Escola Pia de Sarrià-Calassanç, Barcelona) i
      Arnau Roldan Galera (Casp-Sagrat Cor de Jesús, Barcelona)

Premis de categoria B
ex aequo amb 116,25 punts
      Tomàs Navarro Cockroft (Avenç, Sant Cugat del Vallès),
      Santiago Escarabajal Cepeda (Aula Escuela Europea, Barcelona),
      Queralt Rovira Oliva (Escorial, Vic),
      Marc Callejo Mercadé (Casp-Sagrat Cor de Jesús, Barcelona) i
      Lucas Galceran Badia (Betània-Patmos, Barcelona)

Inici 

Nivell de 6è d'EP del Cangur-SCM-2022

Per si pot ser d'interès, informació i convocatòria del projecte Estalmat, promoció 2022-2024

Primers premis
ex aequo amb 120 punts (encert total)
      Oriol Badia González (Thau, Barcelona),
      Lucas de Francisco Delso (Betània-Patmos, Barcelona),
      Martí Pagans Carmona (Escola Verd, Girona),
      Pau Torras Cabot (IPSI, Barcelona),
      Yihao Liu (Sant Lluís, Barcelona),
      Marcos Ortiz Marín (El Clot, Barcelona),
      Ruben Carmona Ruiz (FEDAC-Guissona, Guissona),
      Martí Atserias Manev (Escola La Pau, Sant Sadurní d'Anoia),
      Zacarías Martínez Hilla (Ginebró, Llinars del Vallès),
      Joan Malet Aguilera (IPSI, Barcelona),
      Xavier Rossique Roviras (Escola L'Estel, Sant Guim de Freixenet),
      Nil Ruano Blazquez (IPSI, Barcelona),
      Magí Solà Puig (Escola Bellpuig, Sant Julià de Vilatorta),
      Llúria Torras Arcusa (El Cim, Vilanova i la Geltrú),
      Guillem Mesas Llop (Sant Pau Apòstol, Tarragona),
      Martí Bagés Blas (Escola Cèsar August, Tarragona),
      Samuel Moreno Rodríguez (Llor, Sant Boi de Llobregat),
      Adrià Hoyos Rius (Escola Bisbat d'Egara, Terrassa),
      Aleix Bruns Comalada (Escola Bora Gran, Serinyà),
      Joan Casas Vinardell (IPSI, Barcelona),
      Aritz Da Silva Vékony (Escola Angeleta Ferrer, Mataró),
      Lluc Álvarez Serrano (Escola Pia de Caldes de Montbui, Caldes de Montbui),
      Iu Bosch Farré (Escola L'Estel, Sant Guim de Freixenet) i
      Aitor Calero Caamaño (Virgen de la Salud, Sant Feliu de Llobregat)

Inici  

Nivell de 1r d'ESO del Cangur-SCM-2022

Per si pot ser d'interès, informació i convocatòria del projecte Estalmat, promoció 2022-2024

Primer premi
amb 150 punts (encert total)
    
Yile Liu (Sant Lluís, Barcelona)

Premis per al pòdium
amb 145,75 punts
    
Víctor Martí Claver (Casp-Sagrat Cor de Jesús, Barcelona)
amb 143,75 punts
    
Sebastián Gael Tombeur Lusquinos (Institut Leonardo da Vinci, Sant Cugat del Vallès)

Premis de categoria A
amb 140 punts, ex aequo
      Arnau Amat van Ginkel (Petit Món-Felisa Bastida, Castelldefels) i
      Samuel Álvarez Romero (Institut Joaquim Rubió i Ors, Sant Boi de Llobregat)
amb 138,75 punts, ex aequo
      Marc Serrapiñana Ramon (Aula Escuela Europea, Barcelona) i
      Vahe Arsenyan (Sant Lluís, Barcelona)
amb 137,5 punts ex aequo
      Àlex Ródenas Avilés (Institut Moianès, Moià),
      Ivan Quevedo Guzman (Proa, Barcelona),
      Alejandro Viñeta Vilaseca (Viaró, Sant Cugat del Vallès) i
      Xavi Miró Castro (Vedruna, Palamós)

Premis de categoria B
amb 137,25 punts
   
Teo Carbonell Nogales (John Talabot, Barcelona)
ex aequo amb 135 punts
      Arnau Pages Andreu (Institut Joaquim Mir, Vilanova i la Geltrú),
      Víctor García Antón (Frangoal, Castelldefels),
      Nil Hinners Garcia (Institut Olivar Gran, Figueres),
      Chloé Meneses Sáez (Joan Pelegrí, Barcelona),
      Guillem Albaigés Belsué (Institut Teresa Pàmies, Barcelona),
      Ona Munné (Thau, Barcelona) i
      Jan Herrero Herrera (Jesús, Maria i Josep, Barcelona)


Inici  

Nivell de 2n d'ESO del Cangur-SCM-2022

Primer premi
amb 150 punts (encert total)
    
Èrik Redondo Castellà (Xaloc, L'Hospitalet de Llobregat)

Premis per al pòdium
amb 146,25 punts
    
Oriol Mangues Rubia (Institut Icària, Barcelona)
amb 140 punts
    
Ernest Ignacy Wojdel (Joan Pelegrí, Barcelona)

Premis de categoria A
amb 135 punts
     
Gerard Ordóñez Valdés (Mare de Déu del Carme, Terrassa)
amb 133,75 punts
     
Joana Ubach Quintana (Institut Nicolau Copèrnic, Terrassa) 
amb 132,25 punts
     
Joan Puig Cortina (Institut Montserrat Roig, Barcelona)  
amb 131 punts ex aequo

      Guillem Cortés Campillo (Casal dels Àngels, L'Hospitalet de Llobregat) i
      Cesc Rey Masana (Maristes Sants - les Corts, Barcelona)
amb 130,75 punts
    
Elisa Cunillera Galán (Institut Dolors Mallafrè i Ros, Vilanova i la Geltrú)

Premis de categoria B
amb 129,75 punts
   
Cristina Moncusi Juan (Puigcerver, Reus)
amb 128,75 punts, ex aequo   
      Guillem Vizcarro Sánchez del Valle (Institut Ernest Lluch, Barcelona),
      Andrei Vasilev (Aula Escuela Europea, Barcelona) i
      Pau Navarrete Tàpias (Mare de Déu del Carme, Tarragona)
amb 127,75 punts
   
Marc Arjona Pérez (Institut Sant Quirze del Vallès)
amb 127,5 punts
     Asis Bermudez Salvador (Institut Pere Alsius i Torrent, Banyoles) 


Inici  

Nivell de 3r d'ESO del Cangur-SCM-2022

Primer premi
amb 140 punts
    
Arnau Bulach Masgrau (Institut Joaquima Pla i Farreras, Sant Cugat del Vallès)

Premis per al pòdium
amb 133,75 punts
    
Àtticus Artigas Escolar (Institut Joan Mercader, Igualada)
amb 132,25 punts
    
Miquel Castander (Institut Sant Quirze del Vallès)

Premis de categoria A
amb 131,25 punts
     
Marc Subirats Múria (Institut Cristòfol Despuig, Tortosa)
amb 130 punts
     
Naiara Aubareda del Canto (Institut Antoni de Martí i Franquès, Tarragona)  
amb 125 punts
     
Arnau Fabra Barcelo (Institut Les Planes, Santa Bàrbara)   
amb 123,75 punts ex aequo

      Octavi Costa Frers (Institut Montserrat, Barcelona) i
      Han Jin (St. Peter's School, Barcelona)
amb 123,25 punts
    
Oriol Carrera Cardona (Casp-Sagrat Cor de Jesús, Barcelona)

Premis de categoria B
amb 122,5 punts
   
Jaume Querol Redó (Institut Antoni de Martí i Franquès, Tarragona)
amb 122,25 punts
   
Zhenghao Lin (Asunción de Nuestra Señora, Barcelona)
amb 121 punts
   
Gabriel Mateo Prado Izquierdo (Institut Joan Brossa, Barcelona)
amb 120 punts
   
Lluc Ruano Blazquez (IPSI, Barcelona)
amb 119,75 punts
   
Júlia Gómez Vallés (Santa Teresa de Jesús, Vilanova i la Geltrú)
amb 119,25 punts
     Pol Riera Brufau (Montessori-Palau, Girona)  



Inici    

Nivell de 4t d'ESO del Cangur-SCM-2022

Primer premi
amb 150 punts (encert complet)
    
Jordi Ryhr Mateu (Joan Pelegrí, Barcelona)

Premis per al pòdium
amb 146,25 punts
    
Arnau Pino Jacomet (Institut Montilivi, Girona)
amb 146 punts
    
Miquel Orpella (Montserrat, Barcelona)

Premis de categoria A
amb 145 punts exaequo
     
 Marc Agea Font (Maristes Sants - les Corts, Barcelona) i
      Oriol Vergés Andorrà (Institut Santiago Sobrequés i Vidal, Girona)
amb 140 punts
     
Gerard Capuz Francisco (Institut de Celrà, Celrà)
amb 137 punts
     
Sergi Barios Bergua (Vedruna Balaguer, Balaguer)   
amb 136 punts
     
Júlia Fité Araújo (Sadako, Barcelona)
amb 133,75 punts
       
Sergi Márquez Hernández (Goar, Viladecans)

Premis de categoria B
amb 133,25 punts
   
Gerard Montes Mestres (Institut Manuel de Cabanyes, Vilanova i la Geltrú)
amb 131,75 punts
   
Xavi Díaz Díaz (Institut Francesc Macià, Cornellà de Llobregat)
amb 128,75 punts
   
Iker Doñate Zornoza (FEDAC-Sant Andreu, Barcelona)
amb 126,25 punts, ex aequo
     
Nil Vilanna Sentís (Institut Can Record, Sant Esteve de Palautordera) i
     Jaume Salvador Muñoz (SEK-Catalunya, La Garriga)
amb 124 punts
   
Nil Torras Cabot (IPSI, Barcelona)


Informacions d'interès per a alumnes      Inici    

Nivell de 1r de batxillerat del Cangur-SCM-2022

Primer premi
amb 145 punts
    
Roger Lidón Ardanuy (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)

Premis per al pòdium
amb 140 punts ex-aequo
     Joel Corominas Baix (Institut Pla de l'Estany, Banyoles) i
     Eric Mateos Coll (Freta, Calella)

Premis de categoria A
amb 138,75 punts ex-aequo
     Jan Gómez Gou (Montessori-Palau, Girona) i
     Ruben Mason Carpenter (Aula Escuela Europea, Barcelona)
amb 135 punts ex-aequo
     Nil Leg Bogunyà (Escola Pia de Terrassa, Terrassa) i
     Xavier Díaz Austrich (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)
amb 133,75 punts
      
Alèxia Escudero Ribó (Institut Hug Roger III, Sort)
amb 132,5 punts
      Luc Linares Fordham (Institut Manuel de Cabanyes, Vilanova i la Geltrú)

Premis de categoria B
amb 131 punts ex-aequo
      Guillem Pastor Salvador (Institut Forat del Vent, Cerdanyola del Vallès),
      Pablo Vega Medrano (Institut Gabriel Ferrater i Soler, Reus) i
      Martí Roé Castillo (Institut Pere Calders, Cerdanyola del Vallès)
amb 128,75 punts ex-aequo
     Adriana Aguiló Martinez (Aula Escuela Europea, Barcelona) i
     Jordi Ferré García (Aula Escuela Europea, Barcelona)
amb 128,5 punts
      Adrià Hesse Prats (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)


    Informacions d'interès per a alumnes      Inici  


Nivell de 2n de batxillerat del Cangur-SCM-2022

Primer premi
amb 133,75 punts
    
Bernat Pagès Vives (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)

Premis per al pòdium
amb 131,25 punts
    
Gerard Grau García (Aula Escuela Europea, Barcelona)
amb 128,75 punts
    
Mar Domínguez Galceran (Institut Ernest Lluch, Barcelona)

Premis de categoria A
amb 126,75 punts
     
Joan Cintas Navarro (Aula Escuela Europea, Barcelona)
amb 123,75 punts
     
Pau Martí Biosca (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)
amb 121,75 punts
     
Candela Hernández Domingo (SEK-Catalunya, La Garriga)   
amb 117,75 punts
     
Raúl Toribio Abalde (Institut Montserrat, Barcelona)
amb 116,75 punts
       
Pol de los Santos Subirats (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)  
amb 112,25 punts
    
Pol Falcón Salvador (Aula Escuela Europea, Barcelona)

Premis de categoria B
amb 111,75 punts
   
Laura Guberna Arraiza (Aula Escuela Europea, Barcelona)
amb 111,25 punts, ex aequo
     Vittorio Scarani (Institut Jaume Vicens Vives, Girona) i
     Martí Esquius Arnau (Institut Guillem de Berguedà, Berga)
amb 111 punts
   
David Xifré Palacios (Institut Gabriel Ferrater i Soler, Reus)
amb 108,25 punts
   
Pol Ortega Fernàndez (Institut Samuel Gili i Gaya, Lleida)
amb 107,5 punts
   
Abel Salinas Sellas (Aula Escuela Europea, Barcelona)